Biofeedback
Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) to nieinwazyjna metoda terapii polegająca na
monitorowaniu przez specjalne urządzenie zmian fizjologicznych organizmu. Ma to na celu lepsze rozpoznawanie wpływu myśli i uczuć na fizjologię, dzięki czemu pacjent może nauczyć się kontrolować te funkcje organizmu, nad którymi w normalnych warunkach nie można panować (fale mózgowe czy napięcie mięśni). Biofeedback jest wykorzystywany w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi, depresją, nadpobudliwością, padaczką, zaburzeniami autystycznymi czy niską odpornością na stres. EEG Biofeedback (zwany inaczej neurofeedbackiem) – bezpieczna metoda terapii EEG Biofeedback to metoda usprawniania pracy mózgu, która zapisuje przebieg fal
mózgowych. Podobnie jak w klasycznym badaniu EEG do głowy osoby przyczepia się elektrody. Biofeedback EEG stosuje się natomiast w celach treningowych, aby zwiększyć skuteczność działania mózgu i poprawić koncentrację. Problemy z koncentracją czy nadpobudliwością mogą brać się z zaburzeń w obszarze fal mózgowych. W różnych sytuacjach w mózgu powstają odmienne typy fal mózgowych. Fale alfa pojawiają się gdy jesteś odprężony i relaksujesz się. Fale beta – podczas codziennej
aktywności i w momentach, gdy intelektualnie nad czymś pracujesz. W stanie głębokiego snu, twój mózg osiąga fale delta.
EEG Biofeedback pomaga nauczyć się kontrolowania pracy swojego mózgu.
Dzięki temu można przezwyciężyć różne problemy w codziennym funkcjonowaniu.
Trening pomaga:
Na czym polega EEG BIOFEEDBACK
EEG biofeedback, zwany inaczej neurofeedbackiem, polega na świadomej obserwacji zmian zachodzących w aktywności naszego mózgu i zamianie nieprawidłowego rytmu na pożądany.
Podczas treningu mózgu za pomocą EEG Biofeedbacku następuje zapis fal mózgowych. Elektrody zamieszczone na powierzchni głowy rejestrują zapis fal mózgowych w odpowiedzi na różne bodźce. W czasie Biofeedbacku EEG, po założeniu elektrod na głowę, osoba musi koncentrować swoją uwagę na grze rozgrywającej się na monitorze komputera. Na przykład zadaniem osoby biorącej udział w treningu jest poruszanie piłką znajdującą się na monitorze, utrzymanie jej w odpowiednim kierunku, aby zmierzała w stronę bramki i do niej trafiła. Podczas trwania treningu dokonuje się zapis fal mózgowych, jakie pojawiają się w mózgu osoby w trakcie wykonywania zadania, informacja zwrotna, jaką otrzymuje uczestnik o aktywności swoich fal mózgowych, wyświetlana jest na monitorze obserwowanym przez pacjenta w postaci planszy stymulacyjnej. Zadaniem klienta jest zmiana aktywności fal mózgowych podczas rejestracji sygnału EEG. Parametry treningu ustala terapeuta kontrolujący przebieg całego treningu i ustalający najbardziej optymalny wzorzec aktywności mózgu dla danej osoby. Prawidłowo wykonane zadanie polega na wygaszeniu niepożądanych oraz wzmocnieniu pożądanych częstotliwości fal. Osoba na bieżąco obserwuje, w jaki sposób przebiega aktywność jej mózgu. Ma możliwość, aby metodą prób i błędów uczyć się utrzymywać pożądane stany pracy mózgu, które z czasem mają stać się nawykiem.
Wielokrotne powtarzanie treningów ma na celu wprowadzenie stałych zmian w aktywności mózgu, świadomej kontroli tych zmian oraz wykorzystywania tych umiejętności w życiu codziennym. Możliwość dostrzeżenia (na przykład pod postacią wykresów na monitorze komputera) dotychczas nieuświadomionych zmian zachodzących w procesach fizjologicznych, po odpowiednim szkoleniu, daje szanse na świadome wpływanie na te procesy.
Czas pojedynczej sesji treningu biofeedback to około 45 minut. Ilość sesji potrzebnych do osiągnięcia efektu terapeutycznego zależy głównie od problemu, z jakim zgłasza się klient. W przypadku lekkich problemów z koncentracją czy stresem wystarcza zwykle 10 sesji, natomiast przy pracy z dziećmi z ADHD czy autyzmem może okazać się konieczne przeprowadzenie nawet powyżej 60 sesji.
EEG Biofeedback znajduje zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu następujących schorzeń:
Biofeedback wykorzystywany w leczeniu licznych schorzeń może dawać bardzo dobre efekty terapeutyczne, należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach oprócz tego rodzaju treningu, konieczne jest stosowanie farmakoterapii.
Biofeedback praktycznie nie posiada przeciwwskazań do stosowania. Jedyne to brak zgody na udział w treningu i brak możliwości wytłumaczenia danej osobie, jak ma zachowywać się i co robić w trakcie terapii.
Biofeedback cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością i ma bardzo dobre opinie nie tylko wśród pacjentów, ale i sportowców, biznesmenów oraz ludzi pragnących przejąć większą kontrolę nad swoim zdrowiem. Efekty terapii przy użyciu biologicznego sprzężenia zwrotnego zależą w dużej mierze od uczestnika treningu. Wiara we własne możliwości i pozytywne nastawienie jest w stanie zdziałać wiele dobrego. Odpowiednie zaangażowanie w trening w stosunkowo krótkim czasie pozwoli na dostrzeżenie niektórych procesów fizjologicznych i da nad nimi pewną kontrolę.